Matka s dcerou, to jsou dvě ženy, jejichž vztah může být harmonický, ale může být také plný konkurence a soupeření. Matka může být pro dceru jakýmsi modelem, ale také naopak často dcera nechce být jako její matka. Zajímavé je, že ve stresu se dcery často stejně uchylují k jistotě odkoukaného jednání od matky, i když s ním nesouhlasí.
Vztah matka-dcera je prostě vzájemně ovlivněn ve velké míře.
CO PŘINÁŠÍ VZTAH MATKA-DCERA
· Dle výzkumů matky svoje dcery vychovávají přísně a jsou s nimi stále jaksi nespokojené. Nejspíše jde o stereotypy předávané z generace na generaci. Problematické vztahy s matkami se projevují na snížené sebedůvěře a nadměrné sebekritice mladých žen, i když jsou vzdělané a úspěšné.
· Na druhé straně i matky se mohou cítit v porovnání se svými dcerami méněcenné. K dnešním trendům sice patří být dokonalá matka, ale nemluví se už o závisti a rozpolcenosti stárnoucích matek, když jejich dcery žijí zajímavější život.
· Nejideálnější se zdá být vztah matek a dcer jako kamarádek. Máma důvěrnice sice vypadá na první pohled skvěle, ale stejně se od ní očekává především, že poskytne své dceři oporu a životní moudrost. Pro dceru je však matčina bezmoc těžkým břemenem odpovědnosti.
Jak se tedy dopracovat ke zdravému a nezávislému vztahu?
SPRÁVNÝ VÝVOJ VZTAHU MEZI MATKOU A DCEROU
1. Spojení – symbióza (do cca 8 let věku dítěte)
2. Hádky– hledání síly jít si svojí vlastní cestou (do cca 14 let)
3. Nezávislost – máma přestává být důležitá, dcera zahajuje vlastní život (cca do 21 let)
4. Vděčnost a úcta – teprve až se dcera opravdu odtrhne, stává se jí matka drahým a blízkým člověkem a pociťuje vůči ní vděčnost (trvá až do konce)
Důležité je neuvíznout v žádném stádiu, ani jedno nepřeskočit a potom lze najít opravdový vztah dvou dospělých žen, což se naštěstí většinou všem matkám a dcerám podaří.