Jak se čistí voda v bazénu
Klíčem k úspěchu v podobě průzračně čisté tekutiny v nádrži na koupání jsou dva základní mechanismy – bazénová filtrace a desinfekční prostředky. Vzájemně se doplňují a jsou zapotřebí oba dva. Filtrační zařízení poháněné čerpadlem, které vhání vodu do komory s křemičitým pískem, zbavuje nečistot charakteru drobných fyzikálních částic, jako je prach, úlomky větviček, listů, stébel trávy, větších šupinek kůže, vlasů, tukových částic krémů apod. Jestliže písek nahradíme zeolitem, ten navíc dokáže z vody absorbovat amoniak obsažený v lidském potu.
Chemické desinfekční prostředky, souhrnně nazývané chemie do bazénu Chlorito, si musí poradit s rozmnožováním různých drobných organismů, které ve vodních rezervoárech tohoto typu nejsou žádoucí.
Chlorování vody – nejrozšířenější způsob úpravy vody je využití desinfekčních vlastností chlóru. Jsou to buď chlorové tablety (chlornan sodný) nebo alternativní a méně agresivní řešení pro lidskou pokožku v podobě mořské soli, která se pomocí elektrolýzy rozkládá na ionty chlóru a sodíku. Do této řady patří také chlor šok, využívaný zvláště při zazimování bazénů.
Odstraňování řas – řasy vyžadují speciální herbicidní přípravky, které jsou známy pod názvem „algicid“. Vytváří-li hustý zákal, nebo se je nepodaří zcela zachytit v bazénové filtraci, musí se použít vločkovač, který je sloučí do větších „vloček“, s nimiž si pak poradí vysavač i filtrační zařízení.
Chemie bez chlóru – pro alergiky, malé děti a osoby, které jsou přecitlivělé na prostředky s obsahem chlóru, je vhodnější šetrnější řešení v podobě aktivního kyslíku. Zde funguje desinfekce na bázi oxidace, používá se k tomu několik typů přípravků, jako jsou pevné oxidační tablety, kyslíkové aktivátory, tekuté prostředky a speciální řada pro malé bazény a vířivky. Tímto způsobem lze ošetřovat vodu i v malých zahradních bazénech určených pro batolata.