Česká republika je od nepaměti vyhlášená kvalitním pivem, za kterým sem jezdili i zahraniční gurmáni. Nejznámější jsou samozřejmě velké pivovary typu Prazdroj nebo třeba Bernard, dnes se však již do povědomí dostáváme i díky velkému množství minipivovarů, které v posledních letech vyrostly a produkují větší či menší množství různých pivních speciálů. Tyto minipivovary se staly velice rychle oblíbeným místem pro milovníky piva. Proč?
Minipivovary dnes vznikají jako houby po dešti v každém druhém městě, v některých je jich dokonce i víc a všechny mají velkou návštěvnost. Jsou oblíbené mezi pijáky piva a často jsou úplně přeplněné. Minipivovary totiž často nabízí speciály a mnohdy mají na čepu více různých piv. Takže kdo má rád rozličné chutě piva a nepotřebuje, aby každé chutnalo úplně stejně a úplně dokonale, určitě ocení možnost vyzkoušet více speciálních piv. Další věc je, že sládci v těchto pivovarech často dělají věc opravdu se zápalem a s nadšením, které by člověk pohledal. A to je většině milovníků piva opravdu sympatické.
Pivo z minipivovarů si navíc často můžete zakoupit i v regionálních prodejnách, jejich restauracích ale mnohdy i ve velkých řetězcích jako je Sklizeno nebo třeba i Globus. Většinou je sice stáčené do pet lahví, což se ne každému může líbit ale i u maličkých pivovarů se již objevují piva ve skleněných lahvích. Čím více se dostávají do prodejní sítě, tím jsou oblíbenější a navštěvovanější. Pivovary navíc většinou nabízí i prohlídky, exkurze, speciální vaření piva se zájemci a tak dále.
Některé pivovary, které fungují již delší dobu jsou natolik vyhlášené, že je navštěvují turisté cíleně během své dovolené. O to větší zklamání zažívají, když na místě zjistí, že pivovar již nefunguje. Podobné zklamání jsme zažili při návštěvě pivovaru během výletu loni v létě, kdy nám bylo sděleno, že se pivo již nevaří, protože pan sládek již kvůli věku vaření nezvládá a náhradu za sebe nenašel.