Chcete přejít na veganství proto, že cítíte, že to je etické, ekologické či obecně prostě správné, ale nevíte, co byste měli jíst, aby byl Váš jídelníček i tak plnohodnotný? Nezoufejte – v tomto článku pro Vás máme několik tipů, co bysme mohli jíst, aby byl Váš přechod z masité/vegetariánské stravy co nejplynulejší a abyste zároveň dostávali všechny potřebné živiny a vitamíny.
Náhražky masa
Bílkoviny a vitamíny obsažené v mase /kupříkladu B6/ jsou důležité, i když jste vegan. Začít tedy můžete například s tím, že si koupíte speciální doplňky stravy pro vegany, protože ty obsahují právě ty důležité vitamíny a minerály, které byste jinak užívali, kdybyste požívali živočišnou stravu. Pokud Vám maso bude chybět ve své fyzické podobě, můžete zkusit jeho různé náhražky – plno obchodních řetězců vyrábí například veganské párky, salámy, šunky, které se mnohdy běžné chuti masa dost přibližují, někdy je ani nerozeznáte, že vlastně nejíte klasické maso. Párky kupříkladu můžete sehnat z tofu/sojové, ze stejných surovin se vyrábí právě i různé zmíněné šunky a salámy. Možnost také je vyrobit si „uzeniny“ své vlastní, na internetu je k tomu spousta receptů. Za zmínku stojí i sojové maso, které když dokážete dobře připravit a ochutit, může to být vskutku gurmánský zážitek.
Náhražky sýra a mléka
Co se náhražek sýra týče, můžete je sehnat jak v čisté variantě, tak i s různými bylinkami a kořením. Vyrábějí ho kupříkladu značky Tudlee, VEGANLIFE, Violife a další. Co se náhražek mléka týče, tam je výběr doopravdy široký – můžete si vybrat mandlové, sojové, kokosové, makové a jiné. Známa je kupříkladu značka NEMLÉKO, které tato mléka vyrábí i s různými příchutěmi.
Veganské pomazánky
Z tohoto odvětví je nutné zmínit hlavně značku Lunter a jejich rostlinné pomazánky, které často chutnají velice podobně jako jejich živočišná varianta. Můžete si vybrat například z francouzské, paštétové, tahini hummus, škvarkové a jiných.